Základné informácie
Afrika je druhý najväčší kontinent sveta s rozlohou 30 329 000 km2 a počtom obyvateľov 638 100 000 v 52 nezávislých štátoch.
POVRCH
Afrika má neveľkú horizontálnu a vertikálnu členitosť. Európu oddeľuje od Afriky Stredozemné more na severe spojené Gibraltárskym prielivom (širokým asi 14 km) s Atlantickým oceánom. Významnejšími zálivmi sú tu len Veľká a Malá Syrta pri líbyjskom a tuniskom pobreží, kde leží najväčší africký ostrov v Stredomorí Džerba. Jediné suchozemské spojenie má Afrika s Áziou 120 km širokou Suezskou šijou. Za vlastné kontinentálne rozmedzie sa pokladá Suezský prieplav, otvorený už v r. 1869. Za Suezským zálivom delí africké pobrežie od Arabského polostrova. Za širokým Mozambickým prielivom sa rozkladá Madagaskar (587 tis. km2), štvrtý najväčší ostrov sveta., Komory, Maskarény a ďalšie sú väčšinou sopečného pôvodu. Africký štít, tvorený kryštalickými horninami, patrí k najstarším a najstabilnejším geologickým útvarom na Zemi. Pokladá sa za zvyšok starej Gondwanskej pevniny. Asi v jednej tretine kontinentu na juhu a východe, vystupujú staré horniny štítu (Juhoafrický štít) na povrch. Najmohutnejšia je sústava Východoafrického priekopu s radou tektonických zlomov a sopiek, miestami dodnes aktívnych.
PODNEBIE
Pri svojej polohe pri rovníku a oboch obratníkoch je Afrika najteplejším svetadielom. Základné klimatické rozdiely sú podmienené zmenami v pomeroch tlaku vzduchu nad pevninou a susednými oceánmi. Menší vplyv majú aj horopisné pomery a cirkulácie morských prúdov okolo pobreží. V podstate môžeme rozlíšiť štyri základné klimatické zóny so zmiešanými rozdielmi najmä v hornatých oblastiach. Rovníkové pásmo Konskej panvy a pobrežných oblastí Guinejského zálivu je pravou tropickou zónou s horúcim a vlhkým podnebím po celý rok.Druhou základnou oblasťou je pásmo tropických dažďov monzumového typu s horúcim a vlhkým letom, nerovnako dlhým a výrazným obdobím sucha v zimnej polovici roka. Rozkladá sa po oboch stranách rovníkového pásma. Tretou oblasťou tropických pasátov sa vyznačuje extrémne suchým a horúcim podnebím z nedostatočnými zrážkami pri veľkom výpare a najteplejšími miestami kontinentu. Patria sem rozsiahle územia Sahary a aj vyprahlej púšte Kalahari a Namibie v južnej časti svetadielu. Posledným pásmom je oblasť subtropického podnebia, ktorá zasahuje len malé územie na severe a juhu Afriky.
odkaz na zaujímavý dokument ------>https://www.youtube.com/watch?v=miR7ya847uY
Planéta Zem zhora
2.časť
|
|